Bezpieczny przedszkolak w środowisku

Nasze przedszkole bierze udział w akcji „Bezpieczny przedszkolak w środowisku” jest to siódma już edycja „Akademii zdrowego przedszkolaka”, z którą od lat jesteśmy zaprzyjaźnieni.

Celem tegorocznej akcji jest to aby poruszyć ważny temat, jakim jest bezpieczeństwo naszych dzieci. Jednak tym razem będziemy starali kształtować u dzieci właściwe postawy, którymi, w tym przypadku będą: odpowiedzialność i asertywność.

Chcemy nauczyć dzieci, że ni muszą się na wszystko zgadzać, co proponuje im dorosły. Jeśli czują się źle czy dyskomfortowo, nie muszą być posłuszne każdej starszej osobie. Nie muszą też przytulać się do kogoś starszego jeśli tego nie chcą. Musimy nauczyć mówić dzieci NIE! W sytuacjach, które je niepokoją oraz zawsze zwracać się do rodziców czy opiekunów, jeśli ktoś składa im propozycje , które napawają ich lękiem, chcą mieć z nimi „sekrety”, które wcale im się nie podobają.

Bezpieczny przedszkolak w środowisku to także przedszkolak świadomy sytuacji, które mogą być dla niego niebezpieczne: w domu, na podwórku, ulicy, wyjeździe wakacyjnym itp.: Jak wiemy jest to wspaniały czas, kiedy umysł dziecka jest chłonny jak gąbka i jest ono w stanie zapamiętać ważne numery telefonów alarmowych, może samo przypomnieć rodzicom o założeniu kasku na głowę podczas jazdy na rowerze, nauczyć się jak przechodzić przez ulicę, obronić przed psem i nie rozmawiać z nieznajomymi.